Srbija pripada grupi evropskih zemalja koje nemaju poseban zakon kojim se reguliše sektor socijalnog preduzetništva. Usvajanjem novog Zakona o zadrugama (“Sl. glasnik RS”, br. 112/2015), zakonodavac je u čl. 11 omogućio građanima i građankama formiranje različitih vrsta zadruga, među kojima i “socijalnih zadruga” sa formulacijom koja najbliže definiše socijalno preduzetništvo u Srbiji. Ovo daje posebnu vrednost Zakonu o zadrugama sa aspekta doprinosa održivom socioekonomskom razvoju, koji je neizvodiv bez razvoja socijalno odgovornog poslovanja.
Unapređenjem zakonskog okvira i prakse na nacionalnom i lokalnom nivou u korist razvoja socijalnog zadrugarstva, stvaraju se preduslovi za rast broja socijalnih zadruga u svojstvu pružaoca različitih lokalnih socijalnih usluga. Ovaj rast bi u prvom krugu činile transformisane zemljoradničke i opšte zadruge, postojeća socijalna preduzeća i organizacije civilnog društva. Socijalne zadruge nisu rezervisane samo za ruralne i nerazvijene sredine. Model je univerzalan i primenjiv i u razvijenim gradskim sredinama koje se suočavaju sa drugim kategorijama ugroženog stanovništva indetifikovanim u čl.11 Zakona o zadrugama.
Tokom realizacije projekta “Transformacijski potencijal i efekti četvorogodišnje primene čl.11 Zakona o zadrugama RS na razvoj socijalnog preduzetništva u Srbiji”, analizirani su stavovi građana, organizacija civilnog društva, zadruga i lokalnih samouprava kao potencijalnih pokretača socijalnih zadruga. Zbog projektne pretpostavke da su trenutnim stanjem u društvu i privredi najugroženiji stanovnici u seoskim i nerazvijenim sredinama, u fokusu istraživanja su radno aktivno stanovništvo, zadruge i organizacije civilnog društva koje svoje ekonomske i socijalne aktivnosti obavljaju na seoskom području, kao i lokalne samouprave koje primenjuju model socijalnih zadruga.
Istraživanje putem online anketa i fokus grupa realizovalo je Udruženje za lokalni razvoj Kamenica u partnerstvu sa Zadružnim savezom Srbije i saradnicima iz Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije. Podršku u procesu istraživanja dala je i Koalicija za razvoj solidarne ekonomije.