Naziv projekta: „Moj ulov – naša stvar”
Trajanje projekta: 1. mart - 31. oktobar 2020.
Mesto: Beograd
Oblast delovanja: Zaštita životne sredine
Cilj projekta „Moj ulov – naša stvar” jeda se onaj deo zajednice ribolovaca koji je već svestan toga od kakvog bi značaja moglo biti prikupljanje podataka o ulovima za samu zajednicu privoli da uzme učešća kako u procesu edukacije ostalih ribolovaca, tako i u raspravi (koja bi uključila i predstavnike naučne zajednice, korisnika ribarskih područja, nadležnog ministarstva odnosno pokrajinskog sekretarijata, te Agencije za zaštitu životne sredine) o redefinisanju načina vođenja evidencije ulova i sadržaja evidencionog obrasca s obzirom na stvarne potrebe institucija, namere zakonodavca i realne mogućnosti ribolovaca.
S obzirom da u postojećim zakonsko-administrativnim okvirima Republika Srbija nije u stanju da uz očuvanje biološke raznovrsnosti i celovitosti ekosistema kopnenih voda obezbedi održivost korišćenja ribljih resursa kroz rekreativni i privredni ribolov u skladu sa prirodnom produkcijom fondova vrsta riba koje su predmet tih dveju aktivnost. Neki od problema su i nedovoljno redovno i ažurno vođenje evidencije ulova u privrednom i rekreativnom ribolovu, usled čega su statistike (pa time i na njima zasnovani programi upravljanja ribarskim područjima) nepouzdane.
Evidencija ulova trebalo bi da pomogne da se riblji fond, dobro od opšteg interesa, zaštiti i koristi na održiv način. No i letimičan pogled na odredbe Zakona o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda dovoljan je za zaključak da zapravo ništa ne prinuđuje ribolovca da u evidencione obrasce unese tačne i potpune podatke, a praksa je takva ih ne mora pravovremeno ni dostaviti. Jedino na šta mogu da se oslone i korisnici ribarskih područja (upravljači) i država u donošenju procena u vezi sa stanjem ribljeg fonda i merama potrebnim da se on unapredi jeste svest ribolovaca o važnosti popunjavanja evidencije ulova.
Naziv projekta: „Krajnji korisnici - prvi čuvari”
Trajanje projekta: 15. april - 31. oktobar 2019.
Mesto: Beograd
Oblast delovanja: Zaštita životne sredine
Ujedinjeni ribolovci Srbije predstavljaju odgovor na ugrožavanje životne sredine, naročito voda. Ciljevi udruženja su vršenje pritiska na sudstvo kao jedan od ključnih faktora u zaustavljanju ribokrađe, izrada strategija za razvoj i unapređenje ribolovnog turizma, pritisak na velike zagađivače da uđu u legalne tokove kada je u pitanju ispuštanje kontaminiranog otpada u vodotokove i promocija ribolova u školama kao zdravog načina života. Svesni da učešće u procesu nadziranja upotrebe resursa i kreiranju politike upravljanja njima nalaže i procenu kapaciteta zajednice da iz interesa i radi opšteg dobra, a ne samo pod pretnjom kazni, promeni sopstveno ponašanje, URS preispituje mogućnosti (samo)edukacije članova te zajednice i njen potencijal da sebi prisvoji važniju ulogu u zaštiti životne sredine od one koju sada ima.