Projektom Raznolikost i ravnopravnost na radnom mestu Labris želi da razvije održivu i kreativnu inicijativu koja će nadgraditi dosadašnje uspehe i da angažuje građane i građanke da zajedno budu deo promena za kreiranje demokratskog i inkluzivnog društva. Stoga je opšti cilj ovog projekta doprinos demokratiji, ljudskim pravima, socijalnoj inkluziji, te vladavini prava kroz javno zagovaranje i aktivno učešće LGBTI građana i građanki Republike Srbije.
Projekat će trajati od 1. marta do 31. oktobra 2020. godine i realizovaće se na teritoriji Republike Srbije. Organizacija za lezbejska ljudska prava LABRIS realizuje projekat uz saradnju Nacionalne službe za zapošljavanje - Filijala Beograd.
Projekat je usmeren na unapređenje zakonskog okvira u oblasti rada i zapošljavanja čineći ga inkluzivnijim za sve osobe bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju i rodni identitet, na edukovanje, senzibilizaciju i podizanje nivoa svesti poslodavaca, državnih agencija za zapošljavanje, relevantnih donosioca odluka i aktiviranjem i uključivanjem građana i građanki u procesu poboljšavanja prava u oblasti rada i zapošljavanja. Iz tog razloga specifični ciljevi projekta su:
- Unapređenje prava LGBTI osoba u oblasti rada i zapošljavanja;
- Edukovanje zaposlenih u Nacionalnoj službi za zapošljavanje o pravima i izazovima LGBTI osoba u oblasti rada i zapošljavanja;
- Podizanje nivoa svesti poslodavaca i o diskriminaciji LGBTI osoba u oblasti rada i zapošljavanja i
- Aktivno učešće LGBTI građana/ki u procesu poboljšanja prava u oblasti rada i zapošljavanja.
Ciljevi će biti ostvareni kroz realizaciju sledećih aktivnosti:
- Zagovaranjem za unapređenje prava LGBTI osoba u oblasti rada i zapošljavanja;
- Edukacijom zaposlenih u Nacionalnoj službi za zapošljavanje i
- Kampanjom Raznolikost i ravnopravnost na radnom mestu.
Podaktivnosti Zagovaranja za unapređenje prava LGBTI osoba u oblasti rada i zapošljavanja uključuju prevashodno pravnu analizu postojećeg zakonodavstva u oblasti rada i zapošljavanja, a kasnije i kreiranje preporuka za njegovo unapređenje kroz uključivanje seksualne orijentacije i rodnog identiteta u odgovarajuće pravne akte, te istraživanje potreba i problema same LGBTI zajednice u ovoj oblasti.
Podaktivnosti Edukacije zaposlenih u Nacionalnoj službi za zapošljavanje uključivaće sastanke sa predstavnicima/ama NSZ, na kojima će biti potvrđen broj osoba koje će pohađati treninge, potom će biti kreiran odgovarajući kurikulum treninga, usaglašeni datumi održavanja treninga, sprovedeni treninzi, kao i evaluacija samih treninga i njihovih rezultata.
Podaktivnosti kampanje Raznolikost i ravnopravnost na radnom mestu podrazumevaće fokus grupe sa LGBTI osobama kako bi kreirana kampanja imala što bolje rezultate, potom kreiranje promotivno-informativnih materijala za kampanju, sprovođenje kampanje, nakon čega će biti organizovan jednodnevni događaj namenjen poslodavcima u cilju informisanja o postojanju i prevenciji diskriminacije u zapošljavanju i na radnom mestu. Na događaju bi prisutnima bio predstavljen dokument Odluke o uključivanju LGBTI prava i zabrane diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta u interne politike poslovnih subjekata. Deo jednodnevnog događaja bi bio i panel firmi koje već posluju prema standardima antidiskriminacije, poput: Hemofarma, Ernst & Young, Erste banka i PepsiCo.
Organizacija za lezbejska ljudska prava Labris je organizacija koja smatra pravo na različitu seksualnu orijentaciju jednim od osnovnih ljudskih prava i radi na eliminaciji svih vrsta nasilja i diskriminacije nad lezbejkama i ženama drugačije seksualne orijentacije od heteroseksualne.