A 11 - Inicijativa za ekonomska i socijalna prava predstavila je inicijativu za ratifikaciju Opcionog protokola uz Pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i Poverenici za zaštitu ravopravnosti, koji su podržali pokretanje dijaloga o boljoj zaštiti ekonomskih i socijalnih prava.
Predstavnici Inicijative A11 učestvovali su na sednici Saveta za praćenje primene preporuka UN za ljudska prava na kojoj su Gordani Čomić, ministarki za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, predstavili značaj ratifikacije Opcionog protokola, što je u skladu sa preporukama različitih mehanizama za ljudska prava koji funkcionišu pod okriljem UN-a. Ministarka je potvrdila da će uložiti napore za pokretanje procedure ratifikacije sa svim relevantnim akterima i najavila formiranje radne grupe u okviru Saveta na kojoj bi se razmatrala rešenja u vezi sa Opcionim protokolom. Predstavnici Inicijative A11 su se sastali i sa Poverenicom za zaštitu ravnopravnosti, što je od velikog značaja za zajedničko delovanje i saradnju sa nezavisnim institucijama u svrhu unapređenja zaštite ekonomskih i socijalnih prava u Srbiji.
Šta je Opcioni protokol i zašto je bitno da se taj dokument ratifikuje?
Opcioni protokol uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima sadrži odredbe kojima se uspostavlja nadležnost Komiteta za ekonomska, socijalna i kulturna prava da prima predstavnike, odnosno pojedince ili grupe pojedinaca u vezi povrede prava koje proističu iz Pakta. Ratifikacijom ovog dokumenta zemlje prepoznaju nadležnost Komiteta da prima predstavnike i da odlučuje o povredama prava, što je moguće nakon što su iscpljena sva domaća pravna sredstva. Neka od prava koja bi građani imali priliku da zaštite i na međunarodnom nivou su: pravo na socijalnu zaštitu, pravo na rad, pravo na najviši dostižni standard zdravlja itd.
Imajući u vidu da građani Srbije nemaju pristup ni jednom međunarodnom mehanizmu za zaštitu ekonomskih i socijalnih prava, a da Zaštitnik građana i Poverenica za zaštitu ravnopravnosti u svojim godišnjim izveštajima navode da im se građani u najvećoj meri obraćaju povodom problema koji se tiču uživanja ovih prava, jasno je da je ratifikacija ovog ugovora neophodna. Ratifikacijom bi bilo omogućeno građanima i građankama da potraže zaštitu svojih prava od ekspertskog tela koje je nadležno za nadgledanje sprovođenja Pakta u zemljama ugovornicama kada to ne uspeju da urade koristeći nacionalno dostupne mehanizme.