Od 23. do 24. avgusta Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) je realizovao prvu obuku pod nazivom: „Procena uticaja i strateška procena uticaja na životnu sredinu - obuke za predstavnike jedinica lokalnih samouprava i udruženja građana" u okviru programa jačanja kapaciteta.
Obuku je pohađalo 82 učesnika koji su imali priliku da se detaljno upoznaju sa međunarodnim pravnim okvirom, ključnim fazama u postupku procene uticaja na životnu sredinu i obavezama i pravima stranaka u postupku procene uticaja. Polaznici su diskutovali i o fenomenu „salami slicing”, postupku javnog uvida i javne rasprave u uslovima zdravstvene krize, kao i analizirali slučaj upravnog spora u slučaju izgradnje stanice gondole na Kalemegdanskoj tvrđavi. O navedenim temama na obuci su govorili Mirko Popović, programski direktor RERI-ja, Jovan Rajić, advokat i predsednik upravnog odbora RERI-ja, i Hristina Vojvodić, pravni savetnik RERI-ja.
Sektor zaštite životne sredine je vrlo kompleksan i interdisciplinaran, te je vrlo važno kontinuirano unapređenje kapaciteta zaposlenih u lokalnoj samoupravi za primenu propisa iz oblasti procene uticaja. Uključivanje civilnog društva i javnosti u postupak procene uticaja doprinosi kvalitetu procesa i neophodno je da se građani i predstavnici udruženja upoznaju sa procedurama, mogućnostima i načinima učešća u postupku.
Imajući to u vidu, obuci su prisustvovali kako predstavnici jedinica lokalnih samouprava, tako i predstavnici udruženja građana i stručne javnosti. Kroz zajednički rad i razmenu prakse polaznici su doprineli transferu znanja i razumevanju različitih interesa i potreba, a takođe su mapirani i glavni zakonski problemi i barijere, ali i načini uspešne saradnje.
Naredna obuka u okviru programa jačanja kapaciteta se realizuje od 7. do 8. septembra na temu Strateške procene uticaja na životnu sredinu.